Mgr. PETR MICHEK

POLITIKA JE PRO MĚ

URČITOU FORMOU TERAPIE

V Barceloně Španělé znásilnili demokracii.

Nedělní brutální zákrok španělské policie a národní gardy v Barceloně proti pokojným katalánským voličům, kteří chtěli vyjádřit svoji vůli v referendu o nezávislosti Katalánska, v mnohém připomínal zásah SNB v roce 1989 na Národní třídě v Praze.

Španělská vláda prostřednictvím policiie v neděli dne 1. října 2017 znásilnila demokracii a v Katalánsku ztratila poslední sympatie, které ji tam ještě zůstaly. Předvedla celému světu, jak podle ní vypadá „španělská demokracie“ pohledem z Madridu.

Katalánci, stejně tak jako v roce 1918 Češi, Moravané, Slezané, Slováci a Podkarpatší Rusíni, mají podle mezinárodního práva právo na sebeurčení a možnost rozhodovat o své budoucnosti.

Katalánci na základě svobodného rozhodnutí svého národa v referendu mají právo žádat vytvoření svého samostatného a suverénního státu a požadovat po mezinárodním společenství jeho uznání stejně tak, jako byla západoevropskými zeměmi uznána samostatnost Kosova albánským separatistům, kteří v Kosovu svojí populační explozí přečíslili původní Srby. Podle Charty OSN a Paktu o lidských právech na to Katalánci mají svaté právo!!! Španělská vláda místo toho, aby jednala s Katalánci, tak zvolila tu nejhorší variantu – použití síly, a to se jí může vymstít.

Španěle by si měli vzít příklad z vlády Velké Británie, která vždy (i když nerada) umožnila Skotům uskutečnit referendum o nezávislosti. A přesto, i přes pohnutou historii, je Skotsko stále součástí Velké Británie a byla mu přiznána velká autonomie v samosprávě.

Proto jedinou cestou musí být mírový dialog a jednání.