Mgr. PETR MICHEK

POLITIKA JE PRO MĚ

URČITOU FORMOU TERAPIE

Vláda za všechny prachy

Je dnešní vláda České republiky výkvět osobností a odborníků na slovo vzatých anebo skupina kamarádů, která si postupně rozebírá státní majetek? Toť otázka! To, co vláda Petra Nečase dnes předvádí, nemá za posledních více jak dvacet let obdoby. Je to nejasociálnější vláda, jaká zde doposud byla. Místo toho, aby prosazovala investice do veřejných projektů, podporovala naše zemědělství a potravinářský průmysl a snažila se o vytvoření pracovních míst, tak vymýšlí nesystémové reformy spojené s korupcí. Ty mají samozřejmě zaplatit ti nejchudší obyvatelé republiky (např. Změny zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením).

Zákony, které jsou v poslední době předkládány do českého parlamentu, škodí naprosté většině obyvatel naší země. Aby je vláda mohla prosadit, jsou jí dobří i poslanci, kteří jsou trestně stíháni a dokonce i pravomocně odsouzeni. Potom se nelze divit, že v únoru vládě důvěřovalo pouze necelých 15% respondentů, premiéru Nečasovi jen 16,5% občanů a předčasné volby by si přálo cca 75% veřejnosti.

A korunu tomu všemu dodala prezidentská amnestie, o které dodnes nevíme, kteří „odborníci“ ji navrhli. Spíše to vypadá, že byla „ušita“ účelově! Proto se nelze divit, že vznikla občanská iniciativa www.klausovavelezrada.cz, která vyzvala senátory Parlamentu České republiky, aby podali žalobu na prezidenta republiky Václava Klause pro velezradu podle čl. 65 Ústavy České republiky. Za výzvu se postavilo 24 občanských sdružení a v současnosti ji podepsalo cca 75 000 občanů. Za svou ji také vzalo 28 senátorů a na základě jejich žádosti bude Ústavní soud rozhodovat, zda se stávající prezident Václav Klaus provinil velezradou.

Něco podobného se v této republice ještě nikdy nestalo. Občanská veřejnost vystoupila ze své anonymity a požádala své senátory, aby se vzepřeli zažitým konvencím, využili svých pravomocí, vystoupili na obhajobu právního státu a poukázali na svévolné zneužívání Ústavy ČR odcházejícím prezidentem. A tak konečně můžeme konstatovat, že Senát Parlamentu ČR není zbytečnou parlamentní komorou, ale že je také strážcem zákonnosti v našem státě. Inu, staré přísloví říká: „Žádné koze rohy do nebe nenarostou!“

A navíc Petr Nečas, coby předseda tzv. „vlády rozpočtové odpovědnosti“, aniž by vyčkal rozhodnutí Ústavního soudu ve věci hned tří ústavních stížností proti majetkovému narovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, tak v minulých týdnech s velkým časovým předstihem podepsal s jednotlivými církvemi smlouvy o majetkovém vypořádání. Vláda se jeho jménem zavázala vyplatit církvím 59 miliard korun v ročních splátkách po dobu třiceti let, včetně pravidelného navýšení o inflaci, což během třiceti uvažovaných let může činit navýšení skoro jednoho sta miliard korun. Ale vláda nám již neřekla, že finanční náhrady církvím navýšily státní dluh nad hranici 45 procent HDP!!! Tímto krokem nás vláda přiblížila k ekonomické úrovni Řecka, Itálie či Španělska. A dopady tohoto kroku pocítíme všichni.

Příští vláda, a doufejme, že to již nebude vláda ODS a TOP 09, bude mít spoustu práce, aby tento ekonomický hazard napravila.