Mgr. PETR MICHEK

POLITIKA JE PRO MĚ

URČITOU FORMOU TERAPIE

Kalousek bohužel není Čuba

Středeční Právo přineslo informaci, že nově zvolený prezident České republiky Miloš Zeman přijal bývalého předsedu JZD Agrokombinát Slušovice Františka Čubu. V této souvislosti uvedlo, že František Čuba bude novému prezidentovi radit v otázkách zemědělství, což se ovšem ukázalo jako nepravdivé. Zajímavá reakce na tuto skutečnost zazněla z úst současného ministra financí (vystudovaného chemika) Miroslava Kalouska.

Kalousek prohlásil: „Vzhledem k tomu, že v kompetencích prezidenta republiky zemědělská politika není, ani v ústavě, ani v zákonech, tak je úplně jedno, kdo bude panu prezidentovi radit. Může to být klidně kocour Mikeš, kozel Bobeš nebo pan inženýr Čuba.“

Stávající ministr zemědělství (profesionální hasič) Petr Bendl možnost spolupráce Zemana s Čubou zkritizoval konstatováním, že budoucí prezident se paktuje s komunistou. Cituji: „Je smutné, že se chce obklopovat význačnými členy KSČ a přáteli komunistického režimu, který v zemědělství zdevastoval spousty lidských osudů. Pan Čuba je člověk s temnou minulostí,“ uvedl ve svém prohlášení Bendl.

A jaká je pravda? Bohužel Bendl či Kalousek nesahají Františku Čubovi ani po kotníky. František Čuba se svými spolupracovníky (mezi nimiž nebyli pouze členové KSČ, ale také nestraníci a členové stany lidové /ČSL/ či socialistické /ČSS/), byli nazýváni „strůjci slušovického zázraku“. A že to na tu dobu zázrak byl, svědčí i skutečnost, že lidé nezapomenuli a František Čuba, po mnoha letech ostouzení, byl v krajských volbách zvolen radním Zlínského kraje.

Doba Slušovického JZD přinesla lidem z východní Moravy nejen spokojenost, prosperitu, plnou zaměstnanost a možnosti seberealizace, ale také hrdost, že jsou občany Moravy a tehdejšího Československa. Metody podnikání v JZD Slušovice, jezdili studovat zemědělští odborníci a ekonomové z celé Evropy.

Kdežto o vládnutí ministrů Kalouska a Bendla se to říci nedá! Jejich vládnutí a prosazované reformy doprovází neskutečné „utahování opasků“, nesystémové reformy, obrovská nezaměstnanost, rozbujelá korupce a pláč a skřípění zubů poškozených občanů naší republiky.

Všechny okolní země investují do veřejných projektů, ale Česká republika je i nadále v recesi. Pokud bychom měli v čele státu hospodáře a podnikatele typu Tomáše Bati či Františka Čuby, tak by průplav Dunaj – Odra – Labe byl již dávno postaven. Za Kalouska a Bendla to bohužel je v nedohlednu.